Yulaf Trendi İngiliz Kraliyeti’ni de Sarmış!

25 Haziran 2021

 Sağlıklı ve dengeli beslenmenin günden güne önem kazanıp popülerleşmesiyle birlikte bu amaca hizmet eden besinler, tarifler ve mutfak tüyoları da fazlasıyla dikkat çeker oldu. Pek çok düşük kalorili tarifin star malzemesi olarak tanımlanan yulafın trend haline gelmesi tam da bu nedenle pek de şaşırtıcı sayılmamalı. Yulafı ve yulaflı tarifleri orada, burada, kısacası her yerde görmeye alıştık.

Peki ya Kraliyet Ailesi’nin de yulaf furyasına kapıldığını söylesek?

Beslenme düzeninde temiz bir sayfa açma ve yepyeni bir başlangıç yapma söz konusu olduğunda, sağlıklı ve dengeli beslenme şüphesiz ki başı çekiyor. Gün geçtikçe çoğalan bu ilgi, tahmin edersiniz ki basit bir tesadüf değil. Hayatımızı sarıp sarmalamış dijitalleşme çılgınlığı, her konuda olduğu gibi bu konuda da üzerine düşeni yapıyor elbet.

Dijitalde yaşanan bu hızlı yayılımın başrollerinden biri de yulaf. Yıllardır hayatımızda var olan; ancak son dönemde varlığına tabiri caizse ‘doyduğumuz’ bu besin, TikTok’ta başlayan trendleşme sürecine diğer tüm mecralarda da adından söz ettirerek hız kesmeden devam ediyor.

Kraliyet Ailesi trendlerin sıkı takipçisi, uygulayıcısı mıdır? Bilinmez. Bilinen bir gerçek var ki o da yulafın kraliyetin de yakın markajına girmiş olması!

Cronwall Düşesi Camilla ve Galler Prensi Charles çiftinin mutfak kültürüne verdikleri değeri, gerçekleştirdikleri gezilerde bulundukları konumun mutfağını ve yemeklerini deneyimlemeyi es geçmemelerinden biliyoruz.

Geçtiğimiz aylarda çiftin resmi Instagram hesabından, Birleşik Krallık’ta çıktıkları gurme turu boyunca ziyaret ettikleri mekanların ve edindikleri birkaç özel tarifin paylaşılacağı duyuruldu. Paylaşılan ilk tarif ne oldu dersiniz?

Blair Atholl Watermill Yulaflı Keki!

Gezinin İskoçya durağına ait bu özel tarifin geçmişi aslında sandığımızdan çok daha eskiye dayanıyor. Kaynaklar, yulaf kekinin tarihçesinin Britanya'nın Roma tarafından MS 43’te fethine ve hatta daha bile eskiye uzandığına ve günümüz İskoç ekmeklerinin atasının yulaf keki olabileceğine işaret ediyor.

Yulaf kekinin eski çağlarda yulaflar ısıtılarak ve kuşak üzerinde pişirilerek servis edildiği anlatılmakta; ancak günümüzde tüm Birleşik Krallık’ta çokça sevilen bu kekin konuma göre hazırlama, pişirme ve tüketim şekillerinde farklılıklar görüldüğünü söylemek mümkün.
 
Yulaf, özellikle İskoç mutfaklarında öyle bir yer etmiş ki bu yönüyle sözlüklerde dahi kendinden bahsettirmeyi başarmış!

Tarihçi Jean Le Bel’in, 14. yüzyılda kurduğu ‘Komünyon ekmeklerine benzer küçük krepler’ cümlesinin yulaf kekinin ilk tanımı olduğu tahmin ediliyor.

İngiliz Yazar ve Sözlük Bilimci Samuel Johnson; 1755 yılında yayımladığı ve en önemli eserlerinden biri olarak kabul görmüş İngiliz Dili Sözlüğü’nde yulafı şöyle tanımlıyor:

İngiltere'de genellikle atlara verilen, İskoçya'da ise insanları besleyen bir tahıl.


Tarife geçmeden önce kısa bir bilgi daha vermek istiyorum. Tarifin adında geçen ‘Blair Atholl Watermill’ ismi eminim dikkatinizi çekmiştir. Bu isim, İskoçya’nın ve tüm hatta Birleşik Krallık’ın meşhur fırını Blair Atholl Watermill’den geliyor. Watermill’e ismini veren su değirmeni, 1950’den bu yana çalışıyor ve o zamandan bu zamana yulaf ve un öğüterek fırının öğütülmüş ürünlerle enfes kekler, ekmekler, bagellar ve daha nice lezzetler pişirmesine olanak sağlıyor.

Düşes ve Prens, bizlerle paylaşmaya değer gördükleri bu özel tarifi bu köklü fırından almış!

Evet, şimdi gelelim beklenen ana. Kahvaltılara ve beş çaylarına yepyeni ama bir o kadar da geleneksel bir alternatif… Blair Atholl Watermill Yulaf Keki!

Malzemeler:
100 gr yulaf ezmesi
70 gr ince yulaf ezmesi
30 gr ince doğranmış yulaf
1/4 çay kaşığı tuz
1/4 çay kaşığı şeker
2 yemek kaşığı ayçiçek yağı (zeytinyağı da kullanılabilir)
100 ml kaynar su

Hazırlanışı:
Kuru malzemeleri karıştırın ve karışım macun kıvamına gelene kadar su ekleyin. Karışım çok sert kalırsa daha fazla su, çok yumuşak kalırsa daha fazla yulaf ezmesi ekleyebilirsiniz. 

Yulaf ezmesi serptiğiniz yüzeyin üzerinde bir oklava yardımıyla hamuru istenilen kalınlıkta açıp yuvarlayın. İdeal kalınlık 2-6 mm arasında değişmekte.

Yuvarladığınız hamuru orijinaline uygun şekilde kesin ve fırın tepsisine yerleştirin.

170 derecelik fırında 30 dakika kadar pişirin.

**Yulaf keklerinin iyice kızarması ve ortasının yumuşak olmaması gerekmekte.Şimdilerin trendi yulaf, geçmişte de azımsanamayacak bir popülariteye sahipmiş! Ne dersiniz, acaba tarih mutfaklarda da tekerrür ediyor olabilir mi?

Sizlerin kafasını bu soruyla karıştırıp izninizle ben tarifi denemek üzere mutfağa kaçıyorum!

Denis Donikyan
Kapak Fotoğrafı: James Whatling