Kalbe Makyaj, Göğüslere Dekolte!

25 Haziran 2021

 


Sorular, tilkiler, güven, aşk, alışkanlık, hayal kırıklığı, ah’lar, belki’ler… Ahhh! Söküp atsalar şu kalbi, kalsak ya aklımızla baş başa!

Ne olduğunu görebilmek için, sorabilmek için, kabul edebilmek ya da savaşabilmek için kalbi parçalara ayırmak istiyor insan. Soruların cevapları içre bir boşluğu sise boğuyor sanki. Almaya çalıştıklarının, vermeye çalıştıklarının ”yeterince” olamayışı ne çok ağrı bırakıyor insanda. Bir yoldan medet umuyoruz, zamandan medet umuyoruz, başka birçok şeyden boş medetler umuyoruz. Kapanmıyor boşluk. Bir kız çocuğu köşeye pusuyor, kollarını bağlıyor ve sımsıkı kapatıyor gözlerini. Sevginin altında ezilmek istemiyor insan. Almaya çalıştığını, kendine doğru çekerken koparmış olmayı istemiyor. Ne oyunda kalabiliyor ne oyundan çıkabiliyor. Sürülen merhemler daha da yakıyor canı. Tedavisi bulunamıyor kalbin. ”Biraz”lar, ”bazen”ler oturuyor bir şeylerin ortasına ve sorular sorduruyor. İçten gözler, içten öpüşler ve gitme tehdidi olmayan adımlar görmek istiyor karşısında. Kendiyle yüzleşiyor, meydan okuyor, tüketiyor, bitince doğuruyor, bazen düşük yapıyor. Biten heyecanlar, yenik düşülen hevesler, dozu değişen sarılmalar, kısalan öpüşler, kısalan özlemek süreleri, kısalan…. Ahhh! Üstünde tepinseler şu kalbin, kıpırdayamaz olsa ya!

Mükemmel bir makyaj, harika bir elbise, baş döndüren bir koku, mükemmel saçlar…. Sonra zil zurna sarhoş olup at kendini sokağa. Hissetme, göster. Görülmek istenen kadın profili, ah ne güzel kız! Bak şimdi her şey tamam, gözler üstünde, sevgi her an gelebilir çünkü öyle böyle şöyle… Ehhhhh güzelsin işte, güzel olduğunda her şey tamam! Güzele bakılır, güzel arzulanır, güzel akla takılır. Görmedin mi? Şahit olmadın mı? Güzel olduğunda fethedemeyeceğin hiçbir şey yok, kaybın yok, telaşın yok. Ohh dünya güzele güzel! Kendin olursan bak gör, ne var ki sende? Bir güzel gelir, her şey yine tepetaklak olur. Güzel olmaya dikkat et aman diyim! Çünkü başka bir güzel her zaman bulunur. Her zaman. Bordo ruj sana çok yakışıyor, hafif dekolte, yüksek topuklar, boyalı saçlar, hiçbir sorunum yok gülüşü, pozitiflik, amannn ne harika kız ya! Harika bir fotoğraf çekip yükleyelim, işte şimdi altından bile değerlisin! Ahh bir boyayıp süsleseler ya şu kalbi, görseler onun da ne kadar güzel olabileceğini!

Yorgunum kalıpların kurbanı olmaktan. Öfkeliyim. Bu simülasyonda değer algısı kalpte olan bir insan olmanın verdiği ağırlığı, hiçbir makyaj örtbas edemez. Hiçbir dekolte değerli olduğunu hissettiren bakışları çekemez üstüne. Çerçevelenecek bir kadın imajı, istenen bir kadın olmakla eş değer olamaz. İstediğini savun, istediğine haykır, istediğine öfkelen. Yine de en çok like alan kazanır bu simülasyonda. Onlar görülür, onlar arzulanır, onlar hayal edilir. Sen kalp denklemleriyle karman çorman olmaya devam edersin. Bırak yaa! Birkaç saatini alır aynanın karşısına istenilen bir kadın yaratman! Aman ha rimelin akar canım, sakın üzme bunlara kendini güzelim kızsın! Ahh ki ne ahh! Aşk, sevgi… Ama sen güzel ol, her zaman harika ol ha sakın unutma! Kilo almışsın hemen ver. Aman kalçana dikkat et. Popon nerde senin? Sporu aksatma sakın ha. Yaz geliyor aman bikini vücudu, aa çok güzelsin şu an hemen bir fotoğraf çekmelisin! Şu da ne güzel kız, bir bakan bir daha bakıyor! Abi kız o kadar güzel ki anlatamam size, yüzü çok iyi değil ama gideri var ya! Canım biraz feminenliğin ortaya çıksın, şu kırmızı ojeler çok iyi olur elbisenle. Saçım nasıl gözüküyor, iyi miyim, tamam öyleyse hazırım! Aman kızım, sen güzel olmazsa başkaları olur, kadın dediğin de bakımlı olur güzel gözükür canım ya! Çözümü bu çünkü bunun değil mi? Mükemmel instagram profilleri olup keşfetlere düşebilmek. Canım instagram demişken, bu fotoğrafın ışığı iyi değil yaaa! Şunu at bence bunda çok seksi çıkmışsın.

Öfkeliyim. Almaya çalışılan güzelliğin kalıpları olduğunu görmekten, güzelliğin ne olduğu konusunda yapılan tercihlerden, mecburiyetlerden, rekabetlerden… Yarım kalıyor hevesler, tıkanıyor boğazlar. Zamanla gelen o hisle başa çıkamıyor insan, güvende olmadığımız hissiyle, yalnızlığımızla barışmak zorunda kalmak hissiyle! Ahh bir görseler şu kalbin odalarını, bir gezseler! Ahh ki ne ahh! Canım hayıflanma ama, tripli kız da hiç çekilmiyor yahu!Hazal Kebabci
Kapak: Ellen Von Wiegand