Kuralları Yıkan Sanatçı: Helen Frankenthaler

30 Nisan 2021

“Bazen ifade edemediğim şeyler istedim.”

Soyut Ekspresyonizm akımının temelinde görünür dünyadan çizilmeyen formları betimlemek vardır. Öncelikle tamamen soyuttur ve verilen eserler, sanatçının duygularının tamamen özgür, özgün ve her şeyden bağımsız kişisel bir şekilde biçim almasıyla doğmaktadır. Bu akımın önemli isimlerinden, Amerikalı Soyut Ekspresyonist ressam Helen Frankenthaler’ın resim serüvenine değinelim.

“Kural yok. Sanat böyle doğar, atılımlar böyle olur. Kurallara aykırı davranmak veya kuralları çiğnemek. Yaratmak bununla ilgilidir.”

Frankenthaler’ın resmi sanat kariyeri 1952 yılında Dağlar ve Deniz sergisi ile başladı. Frankenthaler, o zamanlar çalışmalarının çoğunu tuvalin ortasında odaklıyordu. Tuvalin kenarları kompozisyonları için daha az önemliydi.

 


Mountains and Sea,1952

1957’de Frankenthaler eserlerinde doğrusal şekiller ve daha organik, güneş benzeri yuvarlak formlar denemeye başladı. Frankenthaler 1960’lara doğru tuvalin geri kalanını da renklendirmeye, resimlerinin kenarlarına renk şeritleri yerleştirmeye başladı.


Europa,1957

1970’ler boyunca Frankenthaler modüle edilmiş tonlar kullanarak tuval alanlarının birleştirilmesini araştırdı ve büyük, soyut formlar denedi.


Sesame,1970


“Gerçekten iyi bir resim sanki bir anda olmuş gibi görünür. Anlık bir görüntü.”

Helen Frankenthaler’a göre gerçekten iyi bir resim, bir anda oluşmuş gibi görünmeliydi. Gerçekten de sanatçının eserlerinde görülebileceği üzere, Frankenthaler sanatıyla yoğunluktan ve karmaşıklıktan uzak bir saf güzellik yaratmayı başarabilmiştir. Üstelik tüm bunların yanında özgün bir tarza da sahiptir. Kendisinin de ifade ettiği gibi onun için en önemli şeylerden biri, ortaya koyduğu eserin kendisini ne kadar memnun ettiği ve ruh dünyasını ne kadarıyla yansıtabildiğidir.

“Çalışırken beni ilgilendiren şey, resmin bir kır manzarası olması ya da birilerinin onda güneşin doğuşunu görüp görmemesi değildir. beni ilgilendiren, güzel bir resim yapıp yapmadığımdır.”


Aysu Altaş
Kapak Görsel: Jack Mitchell