Kendi Üzerinizde Çalışmanızı Sağlayacak 10 Kitap

3 Nisan 2021


David Burns - İyi Hissetmek


Düşünceler, duygularımızın bir süzgeci gibidir; düşüncelerimize göre şekillenir ve hayatımızda bir etki yaratırlar. David Burns, şüphesiz duygu-düşünce dengesini bize en açık ve akıcı gösteren yazarlardan birisi. İyi hissetmek, hayatın her noktasına dokunmayı başaran bir başucu kitabı niteliğinde. Okurken altını çizdiğim sıkça yer ve aklıma kazımam gereken birçok cümle içeren kitap, sizi karşınıza alıp adeta hayata ve insan psikolojisine dair püf noktaları açıklıyor. Kendini geliştirmek ve en çok da duygu durumları üzerinde çalışmak isteyen okurlar için ideal bir okuma olmakla birlikte empati, öfke, nefret, kızgınlık, anksiyete, bağımlılık gibi birçok konuya da parmak basıyor.

Eckhart Tolle - Şimdi’nin Gücü

Eckhart Tolle, insan psikolojisine bir darbe sayılabilecek, ezber bozan kitabı Şimdi’nin Gücü ile okurlarına daha önce hiç bakmadıkları bir perspektif sunuyor. Anda kalmanın ve anda olmanın ne kadar değerli olduğunu çokça duyup bunun üzerinde çalışsak da, elbette bu her hattıyla yapabileceğimiz bir şey maalesef olamıyor. Eckhart Tolle, okurlara anda kalmanın tam olarak ne olduğunu, insandaki geçmiş ve gelecek bağlılığının sebeplerini ve bunların sebep olduklarını, egoyu ve egonun insan bilincinde nasıl söz sahibi olduğunu anlatıyor. Kitap bir nevi röportaj niteliğinde olması açısından, okuma sırasında aklınıza gelen sorular ve itiraz ettiğiniz noktalar kitap tarafından yazara soru olarak yöneltiliyor. Bu açıdan Şimdi’nin Gücü, güçlü bir öğreti niteliği sağlamakta. Ayrıca spiritüalizm, mistisizm ve mindfulness konularına merakı olanlar için muhteşem bir rehber.

John Gray - Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten

Günümüz iletişim örneklerinde sorunların en çok görüldüğü nokta ikili ilişkiler. Özellikle konu kadın-erkek ayrımına ve bakış açısındaki farklılıklara gelince işler çığırından çıkabiliyor. John Gray Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten kitabında kadın ve erkek iletişimdeki sorunlara, algılama biçimlerindeki farklılıklara ve diyalog kurmada gerçekleştirilen hatalara değiniyor. Kendimize yapabileceğimiz en güzel yatırımlardan biri bireysel gelişimimizin yanı sıra iletişim becerilerimizi geliştirmek. İşin içinde ikili ilişkiler olunca durum ne kadar karmaşıklaşsa da, ''neden böyle'' dediğiniz her noktaya açıklama ve çözüm getiriyor John Gray. Sorunlu ilişkiler için ideal bir başucu kitabı, eşsiz bir rehber.

Erich Fromm - Sevme Sanatı

Sevgi, insan ruhunun en temel ihtiyaçlarından biridir. Erich Fromm Sevme Sanatı’nda bu ihtiyacın ana hatlarını, neyi sevgi sandığımızı ve neyin gerçekten sevgi olduğunu; ''sevgi'' sözcüğünü masaya yatırıyor ve okuyuculara kalplerini sorgulamaları için bir rota çiziyor. Sevmenin öğrenilmesi gereken bir şey olduğunu, bir disiplin olduğunu ve adeta bir sanat gibi ortaya koyulabileceğini gösteriyor. Okurken kendimi sıkça sorguladığım ve günümüz ilişki örneklerine, kalıplarına farklı bir açıdan bakmamı sağlayan kitap, şüphesiz herkesin kitaplığında insanlığa dair yer alması gereken başyapıtlardan biri.

Guy Finley - Vazgeçebilmek

Guy Finley, Vazgeçebilmek adlı kitabında insanoğlu ile mutluluk arasındaki duvarı ve kendi kendimize yarattığımız bu duvardan ''vazgeçmeyi'' anlatıyor. Kitabı okurken öfke, kin, kaygı, suçluluk duygusu ve birçok olumsuz duygudan arındığınızı fark edecek, mutluluk ile aranızda oluşan o duvarlardan; hayatınızdaki toksiklerden ''vazgeçebilmeyi'' öğreneceksiniz.

Ichıra Kıshımı & Fumıte Koga - Kendinle Savaşma Sanatı

Japonya’da 4 milyon satan uluslarası bestseller; içsel keşif, kendini özgür bırakma ve daha anlamlı bir hayat için mutluluk psikoloji rehberi, olarak tanımlanıyor kapağında. Kitabın en sevdiğim ve onu diğer kitaplardan ayıran yanı, diyalog şeklinde yazılmış olması. Bir filozof ve genç bir adamın, Freud ve Jung’la birlikte on dokuzuncu yüzyılın en önemli isimlerinden Avusturyalı psikoterapist Alfred Adler’in ışığında deneyimledikleri diyolog şeklinde bir beyin fırtınasını okuyoruz. Geçmiş, duygular ve benlik ile ilgili çok güzel soruların, çok güzel cevapların yer aldığı bir kitap Kendinle Savaşma Sanatı. Adeta iki bilgenin, birbiriyle yaptığı bir sohbeti okuyormuşsunuz hissi veriyor.

Charles Duhigg - Alışkanlıkların Gücü

New York Times’ın ödüllü iş dünyası muhabiri Charles Duhigg tarafından yazılan kitap, alışkanlıkların neden var olduğunu ve nasıl değiştirilebileceklerini anlatıyor bu kitapta. Bazı insanların ve şirketlerin kendilerini nasıl aniden değiştirebildiklerini, bazılarının ise neden yıllar boyu değişmekte başarılı olamadıklarını açıklıyor. Alışkanlıkların Gücü, davranış kalıplarının hayatımızda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu, değişmek için çok küçük ama çok etkili noktalardan başlamamız gerektiğini ya da değişim sürecinde neyi farklılaştırmanın etkili olacağı konusunda okurları aydınlatıyor.

Eckhart Tolle - Var Olmanın Gücü

Yazarın Şimdi'nin Gücü adlı kitabı, şüphesiz onu günümüzün en önemli spiritüel öğretmenlerden biri yaptı. Ses getiren kitabı Şimdi'nin Gücü'nün ardından Var Olmanın Gücü, Şimdi'nin Gücü adlı kitabının devamı niteliğinde olmakla birlikte, üzerinde yazıp çizmeniz ve düşünmeniz gereken, sizi derin bir sorguya ve beyin fırtınasına çekecek düzeyde. Eckhart Tolle, kitapta ego temelli dinamiklerimizi detaylarıyla açıklıyor. Ardından pratik terimler ile bizi ruhsal düzeyde farklı bir noktaya çekiyor. Kendimizi tanımladığımız her şeyin daha da ötesinde kim olduğumuzu, özümüzü ve kimliğimizin gücünü görmemiz adına eşsiz bir yol haritası olan kitap, spiritüel gelişimi üzerinde çalışmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

David Burns - Birlikte İyi Hissetmek

Sorunlu ilişkileri rayına sokmanın rehberi olan Birlikte İyi Hissetmek, David Burns'ün İyi Hissetmek adlı kitabından sonra mutlaka okunması gereken kitaplardan birisi. İyi Hissetmek'te kendi üzerimizde, kendi benliğimizle olan ilişkimizle çalıştıktan sonra bu kitapta, partnerler ile iletişim, ikili duygular üzerinde çalışıyoruz. İlişkilerde yaptığımız hatalar, empati, iletişim, istekler ve beklentiler üzerine harika bir çalışma olan kitap; herkesin kitaplığında bulunması gereken, eminim ki size çok şey öğretecek olan bir eser.

Rhonda Byrne - Sır

The Secret adlı belgeseliyle de bildiğimiz, Türkçe adıyla Sır; çekim yasası üzerine etkileyici örnekler ve açıklamalar içeren, yıllar süren bir çalışmayla yazılmış bir kitap. Düşüncelerimizin, hayatımıza çektiğimiz olay ve durumlarla nasıl da bağlantılı olduğunu, düşüncenin aslında ne kadar güçlü olduğunu görüyoruz bu kitapta. Karma üzerine de açıklamalar getiren kitap, çekim yasasını ve etkilerini merak edenler için alanında güçlü bir eser. Güne mutsuz başladığımızda kötü olaylar zincirine maruz kalışımızı, her şey de beni buluyor dediğimizde bunların ardında yatan o yasayı keşfetmek için, kesinlikle okumanız gereken kitaplardan biri.

Carmine Gallo -Ted Gibi Konuş

Ted Gibi Konuş, Ted konuşmalarından ilham alınarak iyi bir konuşmacı olmak ve hitabet ile ilgili bir öğreti sunuyor bize. İletişimde etkili olmanın yollarını, fikirlerimizi akıcı ve doğru bir şekilde aktarmanın püf noktalarını okuyoruz kitapta. Ted konuşmalarını dinlemeyi seviyor ve topluluk karşısında veyahut günlük hayatınızda konuşma yapma konusunda etkili noktalar keşfetmek istiyorsanız, Ted Gibi Konuş isabetli bir seçim olacaktır.

Herkese iyi okumalar diliyor ve kendinizi geliştirme adına çıktığınız yolda size rehber olacak yapıtlarla karşılaşmanızı umuyorum.


Hazırlayan: Hazal Kebabci