Her Şeyi Bir Başka Aşka Ertelemek: Murathan Mungan

25 Nisan 2021

 21 Nisan 1955’te dünyaya gelen Murathan Mungan, bugüne kadar yaşadığı şehirlerin, sevgilerin, toplumların izlerini hiç çekinmeden kalemine denge kurmuş biridir. Bu denklemin taşları arasında sadece şiir değil, şarkı sözleri, roman ve hikâye, oyun yazarlığı da yer almaktadır.

İlk kitabı 1980’de yayımlanan “Mahmud ile Yezida”dır, çeşitli alanlara dağılmış yirmi yıllık çalışmalarından yaptığı özel seçmeyi “Murathan’95”te toplamıştır. 2000 öncesinde çıkardığı tüm şiir kitaplarını içeren “13+1” toplamından sonra 2002 yılında yedi öykünün yedi kitapçık olarak bir kutu içinde yer aldığı “7 Mühür”ü yayımlamıştır.

2005’te ellinci yaşı için hazırlanmış özel bir basıma sahip “Elli Parça”, ileride kitap olarak yayımlanacak dosyalarından farklı türlerde parçalar içeriyordu.

Şiirlerinde bambaşka duyarlılıkları okuyucu karşısına çıkarır, çok katmanlı ama bir o kadar da incelik barındırır sözcüklerinde. İçinde sayısız insan tablolarının, yaşam içinde yaşanan mücadelelerin, kendine yazdığı hayatları ve hatta bazen sadece gün boyu hiçbir şey yapmadan oturup kulak verdiğimiz saat tiktaklarını önümüze getirir. Bir ayrılığın enkaz kaydını tutan şiiri “Yalnız Bir Opera”da, kırılan zamandan sonra uyuşmayacak olan sevgiyi anlatır bize:

“Acı çekiyor ve kendimize gömülüyoruz

Bir zaman sonra batık bir aşktan geriye kalan iki enkaz olacağız yalnızca

Kendi denizlerimizde sessiz sedasız boğulacağız”

Diğer yandan sözcüklerini sadece bu türle sınırlamaz, onun ifadesiyle “hikâyesi olan ses”lere de taşır ve şarkı sözleri yazar. 2004 yılında “Söz Vermiş Şarkılar” albümünü döneme imza atmış isimlerle çıkarır. 2006 yılında Müslüm Gürses’le birlikte “Aşk Tesadüfleri Sever” albümünü; 2020 yılında ise tekrara gitmeden, kendini yenileyerek “2020 Model” albümünü 26 farklı sanatçıyla birlikte yayımlamıştır. Birçok eser türünde adını geçirmeyi başarmış, sadece okuyucu katmanında değil, sanatçı katmanında da çok sevilen bir şair olmuştur.

Şiirleri hazır bir ifadeye uydurmaya çalışanlar için onun şiirleri dışarıya atılmış bir adım olarak tanımlanabilir çünkü aslında yaşanılan hisleri, görülenleri hikâye ederek lirik taşkınlıklar oluşturur Murathan Mungan.

“Gittin. Şimdi bir mevsim değil, koca bir hayat girdi aramıza. Biliyorum ne sen dönebilirsin artık, ne de ben kapıyı açabilirim sana.”

Bahar Bulut


Kaynakça:
Mungan, Murathan. (2016). ''Yaz Geçer''