Hagia Team: Pitrak Motifi

17 Nisan 2021Eminiz ki bu yazıyı okuyan insanların çoğunun evinde eski bir halı, kilim bulunuyordur. Eğer merak edip bakarsanız, daha önce içindeki motif ve desenleri dikkatlice incelemediğiniz o kilimlerde “pitrak motifini” bulabilirsiniz.

Çoğu Türk halısında görülen bu motifin ne anlama geldiğini ve neden bu kadar sık kullanıldığını sizlere kısaca anlatmak isteriz;

Anadolu insanı, dikenli tarla bitkilerinden olan pitrağın, dikenleri ile kem gözleri uzak kıldığına inanır ve pitrak motifini bu maksatla kilimlere dokur. Pitrak, insanların giysilerine ve hayvanların tüylerine yapışan pamuksu bir bitkidir. Bu nedenle Anadolu insanı bu motifi kötü gözleri, böcekleri, yılanları uzaklaştıracak koruyucu bir sembol olarak benimsemiştir. Diğer taraftan “çiçeklerle dolu” anlamına gelen "Pitrak gibi" deyimi, bu motifin bolluğun bir sembolü olarak un torbaları üzerinde kullanılmasını açıklar.

Anlamından ve kullanım şeklinden oldukça etkilendiğimiz bu motifi, LGBT+ Topluluğuna ve İhsan Çolak’a adayarak onları “kötü gözlerden” korumak için küçük bir adım atmak istedik.

İhsan Çolak, Manisa’nın Akhisar Kayışlar köyünde dünyaya gelmiştir. 12 yaşındayken köyde iş olmaması sebebiyle ailesiyle birlikte İzmir’e taşınmıştır. 35 yaşına kadar İzmir’de yaşadıktan sonra İhsan Hala, ilk önce annesini daha sonra babasını kaybedince kalan yaşamını köyde devam ettirme kararı almıştır.

Daha çocuk yaşlardayken farklılığı dikkat çekiyormuş. O yılları bir röportajında şöyle anlatıyor: “Ben kendimi bildim bileli böyleyim. İlkokul yıllarımdan beri, diğer arkadaşlarım erkeklerle maç yapardı, ben kızlarla sek sek oynardım, ip atlardım. Ben hiçbir zaman kendimi erkek olarak görmedim. İlk fark ettiğimde ilkokula gidiyordum. Bu benim içimden gelen bir şey.”

Hatta bir gün mahalledeki kızlarla oyun oynayıp, onlar gibi kafasına yemen bağlayınca abisinden dayak yemiş. Abileri ne kadar kabul etmese de, annesi bazı zamanlar ona kızım diye seslenirmiş. Annesi ve babasını peş peşe kaybettikten sonra köyde kalmaya devam etmiş ve ev kapanmasın, kardeşler toplansın istemiş ama olmamış. İki abisi ve iki ablasıyla da görüşmüyormuş. Böylece köyde tek başına yaşamaya başlamış ve başlarda bu hiç de kolay olmamış.

''Kolay mı? Hiç kolay değil. Kendi doğduğum büyüdüğüm yer olmasına rağmen çok zorluklar çektim. Dışlandım, konuşulmadım, hor görüldüm ama hiç yılmadım, hep üstüne üstüne gittim. Hep iyilikle, yardımseverlikle yaklaştım. Bu şekilde kendimi kabul ettirdim.''
Başlarda yaşadığı zorluklar üzerine bir gün köy kahvesini basmış ve içinden gelen her şeyi döküp saçmış. Kabul edilse de edilmese de böyle olduğunu ve sırf başkaları istiyor diye değişmeyeceğini söylemiş. İşte, o gün İhsan Hala için dönüm noktası olmuş ve tüm köy onu sahiplenmeye başlamış. Ondan zarar gelmediğini, hissettiği şekilde yaşamasının kimseye zararı olmadığını aksine herkese yardım eden, neşe saçan, çok iyi bir insan olduğunu kavramaya başlamışlar.

Şimdi sorulduğunda köy halkının İhsan Hala hakkındaki düşünceleri hep şu şekildedir:

''Her evde bulunması gereken bir ilaç."
"Bizim ailemiz gibi, içimizde."
"Her dakikası bir anı, her dakikası unutulmayan bir insan."

Önceleri İhsan Abla diye hitap edilmeye başlanmış. Ancak bu abla kelimesinden kendisi de çok rahatsız olurmuş, açıklayamazmış. Daha sonra bir çocuk İhsan Hala demiş ve o günden sonra tüm köy için artık ''İhsan Hala'' olmuş.

Köyde kendisini kabul ettirdikten sonra, daha rahat ve özgür yaşamaya başlayan İhsan Hala, hissettiği duygularda bir görüntüye kavuşmak için ameliyat olmayı düşünmüş ancak kendisine olan “bakışların” değişeceğinden çekinmiş, bu yüzden bundan vazgeçmiş. Şimdi ise, doğup büyüdüğü köyünde yaşamını devam ettirmekte.

Bu etkileyici ve güçlü kadının hikayesini sizlere aynı zamanda müziğimizle de hissettirmek istedik. Ve eğer dikkatlice dinlerseniz LGBT+ topluluğuna yönelik nefret söylemlerini ve fısıltıları duyabilirsiniz.

Dileriz ki bir gün herkesi farklılıklarıyla, oldukları gibi ön yargısız görebildiğimiz bir dünyaya uyanalım. Dileriz ki İhsan Hala ve daha niceleri korkusuzca, kötü gözlere ve sözlere maruz kalmadan hayatlarını yaşayabilsin.

Oluşturulan eseri stickerın üzerinde yer alan QR kodunu okutarak ya da instagram sayfasındaki reels kısmından izleyebilirsiniz!

Hagia Team