Makineler De Rüya Görebilir Mi?

17 Mart 2021

Refik Anadol’un yeni kişisel sergisi Makine Hatıraları : Uzay; 3 yıl aradan sonra Pilevneli Gallery’de izleyicilerle buluşuyor!


19 Mart - 25 Nisan arası ziyarete açık olan sergide Anadol’un daha önce sergilenmemiş son dönem eserleri yer alacak. Makine Hatıraları: Uzay sergisi İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin özel desteği başta olmak üzere Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, İBB iştiraklerinden Kültür AŞ ve Samsung Galaxy S21 serisi ana sponsorluğunda izleyiciyle buluşmak için gün sayıyor.

Los Angeles’taki Refik Anadol Studio’nun İstanbul'da bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı kişisel sergisi bizleri makineler rüya görürse? sorusuyla baş başa bırakıyor. Birbiriyle iç içe iki bölümden oluşan sergi ‘hatıra’ ve ‘düş’ kavramları üzerinde yoğunlaşıyor.

Yapay zeka ve sanatı birleştiren Anadol, hatıralar bölümü için teleskopların anıları olarak da okunabilecek ilk bölümünde bizlere ham verilerden oluşan bir enstelasyon sunarak evreni algılamamızı somutlaştırırken ikinci bölüm olan düş kısmı için soyuta yöneliyor. İkinci bölümde, yapay veri heykelleri ve 15 dakikalık mekanla bütünleşmiş bir yapay zeka sineması ziyaretçiler tarafından deneyimleniyor.

Aslında biz bir makinenin zihnine, anılarına ve düşlerine davet ediliyoruz! Böylece neredeyse her gün gördüğümüz rüyaları başka bir platformda, başka bir yapının dilinden izleyerek bambaşka bir evrene misafir olma şansımız oluyor!

Sergi, 19 mart itibarıyla pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak izlenebilecek.

Covid 19 önlemlerini alan sergi ekibi hepimizin evde olduğu ve hayallerimizde farklı farklı yerlere gittiğimiz bu dönemde bizleri, makinenin hatıralarıyla buluşturup ortak bir hayal dünyası yaratmaya çağırıyor.

Sergiye gelinmeden önce kurallara bakmak için:

Rana Mengü