Harry Potter Kahramanları Sözlüğü

5 Mart 2021

Harry Potter, İngiliz yazar J. K. Rowling tarafından kaleme alınan ve yedi kitaptan oluşan fantastik bir roman serisidir. Romanlar, ana hatlarıyla Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda eğitim gören genç büyücü Harry Potter ve arkadaşları Hermione Granger ile Ron Weasley'in başından geçenleri, Lord Voldemort ile mücadelelerini ve kişisel yaşamlarını konu alır.

Albus Dumbledore: Altın Üçlü döneminde Hogwarts’ın müdürlüğünü üstlenmiş, gelmiş geçmiş en büyük büyücülerdendir. Voldemort'u desteklemeyen tüm büyücü ve cadıların en büyük umut kaynağı olarak seri boyunca ön plana çıkmıştır.

Alecto ve Amycus Carrow: Alecto Carrow, Voldemort'un sadık Ölüm Yiyenlerinden birisidir. Hogwarts'a saldırıldığı zaman kardeşi Amycus ile birlikteydi. Kamburdur.

Antonin Dolohov: En önemli Ölüm Yiyenlerden biridir.

Bartemius (Barty) Crouch Jr.: Bir Ölüm Yiyendir. Barty Crouch Jr., Voldemort’un nerede olduğunu bulmaya çalışan Ölüm Yiyenler’in arasına katılmıştır.

Bellatrix Lestrange: Lord Voldemort’un gizli aşkı ve en önemli ölüm yiyendir. Ayrıca Sirius Black'in kuzenidir. Bellatrix, serinin ilk kitaplarında adsız bir yan karakterken, daha sonraki kitaplarda ana kötü karakterlerden biri hâline gelmiştir. Serinin son bölümlerinde Rowling, onu Lord Voldemort'un “en iyi yardımcısı” olarak tanımlamıştır.

Cedric Diggory: Cedric, Harry Potter ile birlikte Üçbüyücü Turnuvası'nda Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nu temsil etmiştir. Ateş Kadehi'ndeki ana karakterlerden biridir. Cedric, Lord Voldemort'un Little Hangleton'daki dirilişi sırasında Lord Voldemort ve “kılkuyruk” Peter Pettigrew tarafından Avada Kedavra büyüsü ile öldürülmüştür.

Dolores Umbridge: Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın ana düşmanlarından birisidir. Sihirbazlık dünyasına Lord Voldemort'un dönüşünü bildirmiş, okulun idaresini ve yetkileri Albus Dumbledore'dan almak için Sihir Bakanlığı tarafından Hogwarts'a yerleştirilmiştir. Umbridge, genellikle en aşağılık ve nefret edilen karakterlerden biri olarak görünür ve serinin en iyi kötü karakterlerinden biri olarak kabul edilir.

Draco Malfoy: Annesi Narcissa Malfoy, babası ise Lucius Malfoy’dur. Astoria Malfoy (Greengrass) ile evlenmiş, Scorpius Hyperion Malfoy adında bir oğulları dünyaya gelmiştir. Seri boyunca Harry ile çeşitli nedenlerle karşı karşıya gelmiştir.

Fenrir Greyback: Yaşayan en vahşi kurt adamdır.

Fred ve George Weasley: Gryffindor Quidditch takımında vurucu olarak oynamaktadırlar. Oliver Wood onların “insan bludger” olduğunu düşünmektedir. Şakacı ve ukala bir karakter yapısına sahiptirler. Harry'nin Üçbüyücü Turnuvasından kazandığı 1000 Galeon'luk ödül sayesinde uzun süredir hayalini kurdukları “şaka dükkânı”nı açmışlardır. George Weasley ölüm yiyenlerle çarpışma sırasında tek kulağını kaybetmiştir. Fred Weasley ise Hogwarts Savaşı’nda ölmüştür. Rowling'e göre George o zamandan sonra bir daha Patronus büyüsünü yapamamıştır. George Weasley daha sonra Angelina Johnson ile evlenmiş ve ilk çocuklarının adını Fred koymuşlardır.

Ginny Weasley: Molly ve Arthur Weasley'nin tek ve en küçük kızıdır. Gryffindor Quidditch takımınında ve Dumbledore'un Ordusunda yer almıştır. Hogwarts Savaşına katılmıştır. Serinin sonunda Harry Potter ile evlenmiş ve üç çocukları olmuştur.

Godric Gryffindor: Hogwarts ve Gryffindor'un kurucularındadır.

Harry Potter: Serinin ana karakteridir. James Potter ve Lily Evans çiftinin oğludur. Ailesi, Harry için kendilerini feda etmiş, kundaktaki Harry’nin bakımı Hogwarts’a kabul edilene dek teyzesi ve eniştesi tarafından üstlennilmiştir. Harry Potter aynı zamanda Gryffindor öğrencisi, Gryffindor Quidditch takımının kaptanı, serinin sonunda Dumbledore'un Ordusu'nun lideridir.

Helga Hufflepuff: Hogwarts ve Hufflepuff'ın kurucularındadır.

Hermione Granger: Muggle doğumlu bir büyücüdür. Harry ve Ron'un en yakın arkadaşı durumundadır. Lord Voldemort'un ölümünün ardından Ronald Weasley ile evlenmiştir. Bu evlilikten Rose adında bir kızları olmuştur. Ron ile evlendikten sonra soyadı Granger-Weasley olmuştur. Sihir Bakanlığı'nda Sihirbaz Bürosunda çalışmaktadır.

Igor Karkaroff: Durmstrang Enstitüsü'nün müdürüdür. Voldemort, Harry Potter'a yenilmeden önce onun en büyük destekçilerinden biri olarak ön plana çıkmıştı.

James Potter: Harry Potter'ın babasıdır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın üyelerinden biridir ve henüz seri başlamadan Lord Voldemort tarafından öldürülmüştür.

Lilly Potter: Harry Potter'ın annesidir Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın üyelerindendir ve henüz seri başlamadan önce eşi ile birlikte Lord Voldemort tarafından öldürülmüştür. Evlilik öncesi soyadı Evans’tır.

Kuzen Dudley: Harry’nin muggle kuzenidir.

Lord Voldemort: Serinin kötü karakteridir. Mutlak güç ve ölümsüzlük için mücadele vermekte, bu yolda yoluna çıkan herkesi yok etmektedir. Seri başlamadan önce gücünü kaybetmiştir. Harry Potter'ın anne ve babasını öldürmüştür.

Luna Lovegood: Harry'den bir yaş küçük Ravenclaw bölümü öğrencisidir. Dumbledore'un Ordusu üyelerinden birisidir.

Minerva McGonagall: Hogwarts’da “biçim değiştirme” öğretmeni ve aynı zamanda Gryffindor bina başkanıdır. Hogwarts müdür yardımcılığı görevini de üstlenmekte, Dumbledore ile birlikte okulu yönetmektedir. Severus Snape'in ölümünün ardından Hogwarts müdürü olmuştur.

Molly Weasley: Arthur Weasley'nin eşidir. Bill, Charlie, Percy, Fred, George, Ron ve Ginny Weasley'nin annesidir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın üyelerinden birisidir. Evlilik öncesi soyadı Prewett’tir.

Neville Longbottom: Harry'nin sınıf arkadaşı ve Gryffindor bölümünden arkadaşıdır. Dumbledore'un Ordusu üyelerinden birisi olarak serinin son bölümünde birtakım önemli görevler üstlenmiştir.

Peter Pettigrew: Serinin ilk bölümünde Harry Potter'ın babası James Potter'ın en yakın arkadaşlarından biri olarak görülür. Aynı zamanda fareye dönüşebilen bir animagus’tur. Bu yüzden lakabı Kılkuyruk'tur. Çocukluk döneminde James Potter ve Sirius Black'e hayran olan Pettigrew; Harry'i Voldemort'tan korumak için Albus Dumbledore'un yaptığı Fidelius büyüsünün sır tutucusu olarak seçilmiştir. Bu sır, daha sonra birçok olayın merkezinde yer almıştır.

Petunia Teyze: Harry’nin teyzesidir. Muggle’dır.

Regulus Black: Regulus Black, Sirius’un küçük erkek kardeşidir. Sirius’un aksine ailenin favori çocuğudur. Regulus 1977 yılında 16 yaşındayken Voldemort’un Ölüm Yiyenlerinden biri oldu.

Remus Lupin: İlk olarak Azkaban Tutsağı'nda Hogwarts'ın yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörü olarak ortaya çıkmıştır. Lupin, bu görevden ana karakter Harry Potter'ın arkadaşı olarak istifa ettikten çok sonra da hikâyede yer almayı sürdürmüştür. Kurtadam türündendir. Ayrıca James Potter, Lily Potter ve Sirius Black'in yakın arkadaşlarından birisidir.

Ron Weasley: Arthur ve Molly Weasley'nin altıncı çocuğu ve Harry'nin en yakın arkadaşıdır. Minerva McGonagall'ın Felsefe Taşı'nın korunması için yaptığı satranç büyüsünü bozmuş, Harry'nin bir sonraki aşamaya geçmesine yardımcı olmuştur. Harry ile birlikte birçok zorlu görevi başarmış, aralarında özel bir dostluk gelişmiştir. Serinin sonunda Hermonie Granger ile evlenmiştir.

Rowena Ravenclaw: Hogwarts kurucularından birisi ve Helena Ravenclaw'un annesidir.

Rubeus Hagrid: Hogwarts'ta Anahtarlar ve Çevreden Sorumlu kişidir. Azkaban Tutsağı'nda Sihirli Yaratıkların Bakımı dersi öğretmenliği yapmıştır. Seri boyunca Harry Potter’ın birçok konuda yardımına başvurduğu birisidir.

Salazar Slytherin: Hogwarts kurucularından biridir.

Severus Snape: Slytherin sınıfının başkanıdır. Henüz öğrencilik döneminde kurulan bir çeteye dâhil olmuş daha sonra Ölüm Yiyenler'e katılmıştır. Lord Voldemort'un düşüşünden hemen önce saf değiştirmiş ve Albus Dumbledore için casusluk yapmıştır. Okuldan sonraki yaşamıyla ilgili ayrıntılar ise bilinmiyor. Serinin sonunda Hogwarts'a müdür olmuş ve devamında gelişen olaylar sırasında Lord Voldemort tarafından öldürülmüştür.

Sirius Black: Harry Potter'ın vaftiz babasıdır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın üyelerindendir. 4 Marauders’in (Çapulcu Haritası) yazarlarından birisidir. Bir Animagus’tur. 12 yıl boyunca işlemediği bir suçtan dolayı mahkûm edilerek Azkaban’da hapis yatmıştır. Serinin üçüncü kitabında Harry ve Hermione'nin yardımlarıyla tekrar özgürlüğe kavuşmuş ve beşinci kitapta daha ismini aklayamamışken kuzeni Bellatrix Lestrange tarafından öldürülmüştür. Ölümünün ardından suçsuz olduğu ortaya çıkmış ve ismi aklanmıştır.

Vernon Enişte: Harry’nin eniştesidir. Muggle’dır.

Abdullah Ezik