Bir Varoluş Hikâyesi

22 Mart 2021


 John Martin "The Great Day of His Wrath" 

Bu gece bir hikâye anlatacağım sizlere. Düşerek uyandığınız rüyalardan, karanlık korkunuzdan daha eski bir hikâye. Öyle bir hikâye ki, sizin köklerinize işlemiş, binlerce sene peşinizi kovalamış. Bu zamana kadar gözlerinizi kapattığınız bir hikâye bu, duymak istemediğiniz, biliyor olsanız da anlatmaya çekindiğiniz bir hikâye. Bu hikâyenin baş kahramanı sizsiniz, anlatıcısı da. Bu hikâyenin mürekkebi, sizin nefesiniz; finali bu hikâyenin, sizin vedanız. Bu hikâye, sizin hikayeniz. 

Çok karanlık burası, hikâyenizin başlangıcı. Öyle bir karanlık ki, elinizi uzatacak olsanız teninizi çepeçevre saracak, sizi yutuverecek sanki. Bir rüzgâr yalar yüzünüzü, çok uzaktan bir toprak kokusu. Bir anlığına. Sonra… Sonra? Etrafınız boşluk, etrafınız hiçlik.

Var olduğunuza dair bir kanıt isteyecek olsa biri, ne diyebilirsiniz ki? Siz bu hikâyede bir kelime, hiçliğin ortasındaki bir başka hiçlikten ibaretsiniz.

Hiçlikten öncesini hatırlamak isteseniz, sanıyor musunuz ki başaracaksınız? Hiçliğinizden öncesi karanlık, hiçliğinizden öncesi acı, hiçliğinizden öncesi yalnız. Ya sonrası?

Biraz ilerlerseniz şayet, aydınlanmaya başlayacak etrafınız. Hasret kaldığınız ışık etrafınızda dans eder, belinizi sarar, sizi tutar da havalandırır. Korkuyor musunuz? Belki de korkmalısınız. Karanlık bitirmediği gibi yalnızlığınızı, ışığın da yardımı dokunmayacak size. Bu hikâyenin tek kahramanı siz, nereye gideceksiniz, kime ulaşacaksınız? Ne olsun isterdiniz ışığın sonunda? Sizin hikâyenizin öncesi olmadığı gibi sonrası da olmayacak. Birkaç sayfadan ibaretsiniz son-uçta. Hikâyenizin kelimeleri tükendiğinde ve “SON” belirdiğinde, bir rafa kaldıracaklar sizi. Sağınız solunuz başka hikâyelerle sarılı… Bir toz tabakası kaplayacak üstünüzü, cildiniz solacak. Minicik böcekler kemirecek ruhunuzu, gücünüz yetmeyecek. Bir gün gelecek, kapağınız son kez açılacak, sayfalarınız son kez aralanacak. Sonra sizi de unutacaklar.

Dediğim gibi; bu hikâye, hikâyeyi yazanlardan daha eski.

Lara Tankal