Franz Kafka Kimdir?

1 Ocak 2020


20. yüzyıl edebiyatının en önemli figürlerinden Franz Kafka, o dönem Avusturya-Macaristan İmparatorluğu topraklarında yer alan Prag’da, 1883 yılında doğdu. Prag’da aksesuar ve küçük eşya satan bir dükkan işleten babası Hermann ve annesi Julie Kafka, Yahudi orta sınıf bir aileydi. Oğullarına Habsburg Hanedanı’nın başı İmparator Franz Josef’in adını verdiler. Beş kardeşi daha olan Kafka’nın iki erkek kardeşi çok küçük yaşlarda öldü, kendisinden çok daha uzun yaşayan üç kız kardeşiyse II. Dünya Savaşı esnasında Nazi kamplarında öldürüldüler.

Yahudi ve anne tarafından Alman kökenli olan Kafka, eğitimini Alman okullarında ve Almanca olarak aldı. İki hafta süreyle kimya okuluna gittikten sonra hukuk okumaya karar verdi ve 1906 yılında Prag’daki Alman Üniversitesi’nden hukuk diploması aldı, bir yıllık zorunlu uygulama döneminden sonra İş Kazaları Sigorta Şirketi’nin Prag Bürosu’nda çalışmaya başladı.

İş yoğunluğu nedeniyle gecelerini edebiyat çalışmalarına ayırdı ve ilk defa bu dönemde uykusuzluk, halsizlik sorunları baş gösterdi, ardından gürültüye karşı hassasiyeti oluştu. Yaşadığı bu sorunlar ve çalışmalarına zaman ayıramaması nedeniyle çalıştığı yerden ayrılarak yine bir sigorta şirketi olan İşçi Kaza Sigorta Kurumu’na geçti.

1917 Ağustos’unda başlayan kanla öksürükler, o dönemim ölümcül hastalığı olan vereme yakalandığı acı gerçeğini belli eden Franz Kafka, 1918’in sonlarında İspanyol gribine yakalanmış, hastalığı nedeniyle yemek yiyemeyecek duruma gelmiş ve 3 Haziran 1924’te Klosterneuburg’da 41 yaşında hayata veda etmiştir.

Babasına duyduğu nefretini, hayata karşı olan karamsarlığını ve hüzünlü yalnızlığını eserlerinde fazlasıyla yansıtan, kavuşamadığı aşklarına yazdığı mektuplarıyla bilinen Franz Kafka’nın yaşadığı dönemde yayınlanan, en bilinen eserleri; Ein Damenbrevier, Dua Eden Adamla Sohbet, Sarhoşlarla Sohbet, Brescia’daki Uçaklar ve Büyük Gürültü’dür. Ölümünden sonra yayınlanan eserlerinden bazıları ise; Baba’ya Mektup, Dava, Milena’ya Mektuplar, Şato ve Gezinti’dir. Hayatı baştan kaybedilmiş bir savaş olarak görmesine rağmen eserleri, onu hayatı yenilgiye uğratan insanlardan birisi yapmıştır. Karamsarlığıyla eserlerindeki karakterleri çaresizlikle donatmıştır, insanın gizli kalmış korkularını, burjuva yaşamının sahte aile ilişkilerini, bürokrasinin işleyişini gözler önüne serer. 1912’de yazdığı ‘’Hüküm’’ adlı öykü babasıyla arasındaki ilişkiden izler taşır. Aynı yıl ‘’Dönüşüm’’ adlı uzun öyküyü yazmıştır. Dönüşüm, Kafka’nın en bilinen kitabıdır. Babasının hayatındaki rolünü en çok Dönüşüm’de görürüz. Karakter kitapta bir böcek olarak uyanır, Kafka kendini bir böcek olarak tasvir etmiştir. Böceğe dönüştüğü sabah bile işe nasıl gideceğini düşünen bir karakteri okuruz, içinde bulunduğu sosyal koşulları bir böcek tasviri vasıtasıyla okuyucuya yansıtmıştır.

Davada ise, karakterimiz Joseph K. bir sabah uyandığında sebebini bilmediği bir suçtan dolayı dava edildiğini öğrenir. Sabah uyandığında bir böceğe dönüştüğünü fark eden Gregor Samsa’yla benzer bir kaderi vardır Joseph’in.

İlk romanı ‘’Kayıp’’ adı altında 1913’de yayımlanmış, Kafka’nın ölümünden sonra ise ‘’Amerika’’ adı altında tamamlanmış haliyle tekrar yayıma verilmiştir. 1922 yılında yazmaya başladığı ‘’Şato’’ ise tamamlanamamıştır. Şato’da kadastrocu olan K’nın bir okulda hademe olarak işe başlamasını ve daha yüksek bir statüye ulaşabilmek için bürokrasiye karşı verdiği savaşı okuruz, modern bürokrasinin pek çok sıradan ve absürd yanlarını ele alır. Ofis çalışanı olan çoğu roman kahramanı amaçlarına ulaşmak için zorlu engellerle boğuşmaya zorlanır. Çoğu zaman tüm bu çile başarının anlamsız olduğu kafa karıştıran ve mantıksız bir hal alır. Eserlerinde okuduğumuz tüm bu benlik algısında kırılmalar, suçluluk psikolojisi ve ötekileşme Kafka okurken sıkça rastladığımız, hayatına dair izlerdir.

Kafka, yakın arkadaşı Max Brod’dan, ölümünden sonra geride bıraktığı yedi öykü kitabının, üç tamamlanmamış romanının, günlüklerinin, el yazısı metinlerinin yakılmasını istemiş, Max Brod ise Kafka’nın bu vasiyetini yerine getirmeyerek, hayattayken hiçbir kitabı basılmayan yazarın yaşamının ve eserlerinin dünya tarafından tanınmasını sağlamıştır.

Franz Kafka'nın Eserleri

Roman
Dava, (1925)
Şato, (1926)
Kayıp, (Amerika) (1927)

Öykü
Dönüşüm, (1915)
Bir Savaşın Tasviri
Taşrada Düğün Hazırlıkları
Şarkıcı Josefine ya da Fare Ulusu
Ceza Sömürgesi (1919)
Çin Seddi
Bir Akademiye Rapor

Mektuplar
Milena'ya Mektuplar
Babaya Mektup

Günlükler
Günlük 1-2
Aforizmalar

Tüm Eserleri

Kafka'nın yaşadığı dönemde yayımlanan eserleri:

1909 - Ein Damenbrevier
1909 - Gespräch mit dem Beter (Dua Eden Adamla Sohbet)
1909 - Gespräch mit dem Betrunkenen (Sarhoşlarla Sohbet)
1909 - Die Aeroplane in Brescia (Brescia'daki Uçaklar)
1912 - Großer Lärm (Büyük Gürültü)
1913 - Betrachtung (Gözlem)
1913 - Das Urteil (Yargı)
1913 - Der Heizer (Ateşçi) Amerika olarak bilinen romanın ilk bölümü
1915 - Die Verwandlung (Dönüşüm)
1915 - Vor dem Gesetz (Yasanın Önünde) Dava adlı romanın bir bölümü
1918 - Der Mord (Cinayet); Kardeş Katili öyküsünün ilk hali (1919)
1918 - Ein Landarzt (Bir Köy Hekimi) 13 öyküden oluşan bir kitap; aralarında On Bir Oğul ve Bir Akademiye Rapor öyküleri de bulunmaktadır
1919 - In der Strafkolonie (Ceza Sömürgesi)
1921 - Der Kübelreiter
1924 - Ein Hungerkünstler (Açlık Sanatçısı)

Kafka'nın ölümünden sonra yayımlanan eserleri:

1904-1905 - Beschreibung eines Kampfes (Bir Savaşın Tasfiri)
1907-1908 - Hochzeitsvorbereitungen auf dem Lande (Taşrada Düğün Hazırlıkları)
1914 - Erinnerungen an die Kaldabahn (Kaldabahn Hatıraları)
1914-1915 - Der Dorfschullehrer (Köy Öğretmeni)
1915 - Blumfeld, ein älterer Junggeselle
1916-1917 - Der Gruftwächter
1916-1917 - Die Brücke (Köprü) Brod'un Başlığı
1917 - Eine Kreuzung
1917 - Der Schlag ans Hoftor (Çiftlik Kapısına Vuruş) Brod'un Başlığı
1917 - Der Jäger Gracchus (Avcı Gracchus) Brod'un Başlığı
1917 - Beim Bau der Chinesischen Mauer (Çin Seddi'nin İnşaasında)
1917 - Eine alltägliche Verwirrung Brod'un Başlığı
1917 - Der Nachbar (Komşu) Brod'un Başlığı
1919 - Brief an den Vater (Babaya Mektup)
1920 - Heimkehr Brod'un Başlığı
1920 - Die Abweisung (Geri Çevrilme)
1920 - Zur Frage der Gesetze (Yasalar Sorunu Üzerine)
1920 - Das Stadtwappen (Kent Arması) Brod'un Başlığı
1920 - Kleine Fabel (Küçük Fabl) Brod'un Başlığı
1920 - Die Truppenaushebung
1922 - Forschungen eines Hundes (Bir Köpeğin Araştırmaları) Brod'un Başlığı
1922 - Das Ehepaar
1922 - Der Aufbruch (Gezinti)
1922 - Gibs auf Brod'un Başlığı
1923-1924 - Der Bau Brod'un Başlığı
1925 - Der Prozess (Dava)
1926 - Das Schloss (Şato)
1927 - Der Verschollene (Amerika) İlk olarak 1912 yılında Kayıp olarak tasarlandı, fakat Brod tarafından Amerika olarak yayımlandı.