Kral Kofetua ve Dilenci Kız


Edward Burne-Jones, 1833–1898 yılları arasında yaşamış olan, Rafael-öncesi sanat akımına dâhil çalışmalarıyla bilinen İngiliz ressamdır. Kendisi vitray geleneğinin yeniden canlandırılmasında da önemli bir rol oynamıştır. İlk çalışmalarında Dante’den ilham alan Burne-Jones, 1860’larda kendi tarzını oluşturmaya başlamış ve estetizm akımında kilit ressamlardan birisi olmuştur. Böylece sanatın sadece sanat için yapılacağını savunmuş ve çalışmalarını politik ve sosyal meselelerden arındırmıştır. Edward Burne-Jones aynı zamanda Virgian Woolf’u ve aile fertlerini de model olarak kullanmıştır; hatta The Annunciation (Meryem Ana Yortusu) tablosunda Woolf’un Meryem Ana için modellik yapan annesi Julia Prinsep Duckworth Stephen’ı görebilirsiniz (Resim 1).


Kral Kofetua ve Dilenci Kız tablosu Edward Burne-Jones’un en bilindik tablolarından birisidir (Resim 2). İşlediği konu ise, halk arasında bilinen ve birçok edebi esere de ilham kaynağı olmuş olan Kral Kofetua’nın Penelofon’a aşkıdır. Masala göre Afrikalı Kral Kofetua, pencereden bakarken gördüğü dilenci kıza âşık olur. O zamana kadar Kral Kofetua hiçbir kadınla birlikte görülmemiş ve kadınlara karşı cinsel soğukluğu halk arasında dedikodu konusu olmuştur. İlk görüşte Penelofon’a âşık olan Kofetua, onu tekrar bulabilmek için ne yapacağını bilemez ve hatta eğer bulamazsa, intihar etmeyi bile göze alır. Bunun üzerine sokağa çıkarak etrafa para saçar ve paraların etrafına toplanan dilencilerle birlikte Penelofon da gelince, Kofetua, hayatının aşkını bulur. Kral, Penelofon’a evlenme teklif eder; daha sonra evlenen ve halk tarafından çok sevilen çift, sakin bir hayat yaşar. Penelofon artık bir kraliçe olmuştur ve sokaklardaki hayatından kurtulmuştur, Kral Kofetua ise önceleri aradığını dahi bilmediği aşkını bulmuştur. Edward Burne-Jones bu masalı, Alfred Tennyson’ın 1833’de yazmış olduğu ve 1842’de yayınlanmış olan Dilenci Kız (orj. The Beggar Maid) şiirinden öğrenmiştir. Şiir, Kral Kofetua’nın etrafa para saçması üzerine gelen Penelofon’la karşılaşma anını şöyle anlatır:

Uzanıyordu, kolları göğsünde;
Anlatacak kelime yoktu güzelliğini:
Çıplak ayaklarıyla gelmişti dilenci kız
Kral Kofetua’nın karşısına.
Kaftanı ve tacıyla yöneldi Kral,
Kızı karşılamak için kalabalığa yürürken,
“Şaşılacak şey değil,” dedi etrafındaki lordlar,
“Güneşten daha güzel çehresi var.”

Gökyüzünde parlayan ay gibi görmüşlerdi,
Perişan elbiselerinin içindeki kızı;
Birisi ayak bileklerini övdü, bir diğeri gözlerini,
Birisi kara saçlarını ve cazibeli edâlarını.
Tatlıydı çehresi, melek zarafetiyle,
Böylesi görülmemişti hiç o ülkede daha önce.
Kofetua bir kraliyet yemini savurdu:
“Bu dilenci kız benim kraliçem olacak!” diye.

Tablo, ressamın diğer çalışmalarına benzer şekilde aşırı dikey bir tuval üzerine yapılmıştır. Genç dilenci kız, tablonun orta kısmında resmedilmiş, hemen aşağısında Kral Kofetua elinde tacıyla oturmaktadır. Dilenci kızın Kofetua’ya kıyasla yüksekliği, onun sınıfsal olarak yükseldiğini sembolize etmektedir. Tablonun geneline karanlık tonlamalar hâkimdir; fakat kız gayet solgun ve şiirde de tasvir edildiği gibi, üzerine adeta ay ışığı düşmüş şekilde resmedilmiştir. Bu yönüyle Burne-Jones’un diğer resimlerindeki kadın figürlerine benzemekte ve dikkatimizi dilenci kız üzerine yoğunlaştırmaktadır.

Birçok eleştirmen Penelofon’un Burne-Jones’un karısı Georgina’ya (Georgie MacDonald) benzerliğine dikkat çekmiştir. Çift 1860’da evlenmiş fakat evlilikleri, Burne-Jones’un modeli Maria Zambaco ile ilişkisinin basında yankılanması üzerine çalkantılı bir döneme girmiştir. Bu olayı takiben Zambaco intihar etmiş, Georgina ise William Morris adında birisiyle yakınlaşmış, fakat Morris’in teklifini geri çevirmiştir. Adeta eleştirmenleri destekler nitelikte, Kral Kofetua’nın etrafında ve Penelofon’un yanında bulunan anemon çiçekleri, reddedilmiş bir aşkı temsil etmektedir. Fakat bu durumun Kofetua ve Penelofon ile bir alakası olmayıp, ressamın biyografisiyle ilgilidir. Ayrıca bir sosyalist olan Morris’in Burne-Jones’un karısıyla olan bu ilişkisi ve hikâyenin de temelini oluşturan parasal ve sınıfsal temalar kuşku uyandıracak şekilde birbiriyle alakalı görünmektedir.

Sonuç olarak, biz de Burne-Jones’un izini takip ettiği estetik akıma sırtımızı verir, tüm bu biyografik referanslardan aklımızı arındırırsak ve ressamın tuvaline yansıyan hayal gücünden gözlerimizi çevirmezsek, bu görsel ziyafetin tadına varabiliriz. Her ne kadar bir yanımızla gerçek hayatın -bırakın sosyal eşitsizlikler nedeniyle aşkların bitmesini ya da başlayamamasının- önünde hiçbir engel olmayan aşkları bile har vurup harman savurduğunu bilsek de, bir yanımızla her zaman, her şeye rağmen var olan aşkların da olduğuna inanmak isteriz. Bu tablo adeta bu inancın, Afrika’dan Avrupa’ya herkes tarafından paylaşıldığını destekler niteliktedir.

Kafka Okur Dergi, Sayı 2, 2014
Efkan Oğuz
Ad

Behçet Necatigil Cafeka Cansu Cindoruk Cemal Süreya Cemil Meriç Çekiliş Çizim Dalgalar Dava Deniz Feneri Dergi Dergi Hür Tefekkürün Kalesi Didem Esen Didem Madak Dilan Bozyel Dönüşüm Duyuru Ece Ayhan Edebiyat Edward Burne Efkan Oğuz Eleştiri Esra Pulak Ezgi Ayvalı Felsefe Feyza Altun Fotoğraf Franz Kafka Frida Kahlo Fuar Gece Genel Gökhan Coşkun Gregor Samsa Hasan Ali Toptaş Hieronymous Bosch Hilal Kosovalı İkinci Yeni İlan İlhan Berk İllüstrasyon İnceleme İstanbul Janusz Glowacki Jean-Paul Sartre Jones Kadın Kadın Olmak Kafka Okur Kara Kazım Koyuncu Kendine ait Bir Oda Kitap Konuk Yazar Kübra M. Büyükkıyıcı Küçük Prens Kürk Mantolu Madonna Lehçe Leyla Kanber Marc Chagall Marcel Duchamp Mektup Merve Özdolap Mrs. Dalloway Ne Demiş Kafka? Oğuz Atay Orlando Ödül Öykü Özgecan Aslan Pablo Neruda Panait Istrati Po Polsku Poster Röportaj Sabahattin Ali Salvador Dalí Sanat Sayı 1 Sayı 10 Sayı 2 Sayı 3 Sayı 4 Sayı 5 Sayı 6 Selcan Aydın Simone de Beauvoir Simyacı Soma Songül Çolak Sylvia Plath Şiir Tezer Özlü The Metamorphosis Turgut Uyar Tutunamayanlar Tülay Palaz Varoluşçuluk Video Yaşamın Ucuna Yolculuk Yazar
false
ltr
item
KAFKAOKUR: Kral Kofetua ve Dilenci Kız
Kral Kofetua ve Dilenci Kız
Kral Kofetua ve Dilenci Kız, Efkan Oğuz
https://1.bp.blogspot.com/-c9PRIKCmZGc/VltQD0D0HTI/AAAAAAAAJjM/lNXpVzbg0oM/s1600/kafkaokur_edward_burne.png
https://1.bp.blogspot.com/-c9PRIKCmZGc/VltQD0D0HTI/AAAAAAAAJjM/lNXpVzbg0oM/s72-c/kafkaokur_edward_burne.png
KAFKAOKUR
http://www.kafkaokur.com/2015/11/kral-kofetua-ve-dilenci-kz.html
http://www.kafkaokur.com/
http://www.kafkaokur.com/
http://www.kafkaokur.com/2015/11/kral-kofetua-ve-dilenci-kz.html
true
1079892415892661503
UTF-8
Bulunamadı Tümü Devamı Cevap Cevap yok Sil Yazar Anasayfa Sayfalar Gönderiler Tümü Önerilen Etiket Arşiv Ara Tüm gönderiler İsteğiniz yerine getirilemedi Geri dön Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy